Fizjoterapia dorosłych

KIEDY UDAĆ SIĘ DO FIZJOTERAPEUTY ?

Fizjoterapia jest dla każdego, nie tylko dla osób, które doświadczyły urazu lub bólu. Umówienie się na wizytę kontrolną to bardzo dobry krok. Podczas wizyty kontrolnej fizjoterapeuta wykonuje liczne testy, ocenia palpacyjne czy w ciele panują patologie lub napięcia i od razu podczas wizyty likwiduje je. Takie działanie prozdrowotne pozwala zapobiegać dysfunkcjom i zachować ciało w dobrym stanie zdrowotnym.

Ciało ludzkie jest mądre!

Zawsze kiedy dzieje się coś niepokojącego ciało wysyła sygnały. Podstawowymi sygnałami są ból i napięcie oraz dyskomfort panujący w ciele, który może przejawiać się rozdrażnieniem, unoszeniem ramion, zgarbioną postawą ciała albo uczuciem jakby ciało było niewygodne.

Fizjoterapia kiedy boli

Pacjenci REHA CARE najczęściej zgłaszają ból kręgosłupa ( ból krzyża, ból szyi, kłucie w klatce piersiowej, rwa kulszowa, rwa ramienna), ból stawu lub stawów, ból głowy ( migrena, ból głowy idiopatyczny, napięciowy ból głowy ), ból pourazowy.

Fizjoterapia po urazach

Często pojawia się pytanie „ Kiedy udać się do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty?
Pomoc fizjoterapeuty uzyskacie Państwo między innymi kiedy wystąpiło skręcenie stawu, zwichnięcie stawu, wybicie stawu, naderwanie mięśnia lub więzadła, dźwigniecie ciężkiego przedmiotu zakończone ostrym bólem uniemożliwiającym wyprostowanie się, złamanie, które się nie zrasta, obrzęk i opuchlizna, po leczeniu chirurgicznym, po rekonstrukcji ACL i PCL oraz kiedy mimo wielu badań przyczyna bólu nie została znaleziona.

Fizjoterapia noworodków

Kontrola rozwoju noworodka powinna odbyć się jak najszybciej. W REHA CARE fizjoterapia prowadzona jest już od 1 dnia życia dziecka. Rekomendujemy zgłoszenie się na kontrolę w 2-3 tygodniu życia noworodka. Dzięki wczesnej diagnostyce fizjoterapeutycznej zapobiega się ewentualnym problemom rozwojowym, niweluje się patologie, które powstały w ciele dziecka w wyniku cięcia cesarskiego lub ciężkiego porodu siłami natury oraz w życiu płodowym w łonie matki.

Fizjoterapia dzieci

Nasz zespół fizjoterapeutów pracuje z dziećmi z rożnymi problemami zdrowotnymi i rozwojowymi. Począwszy od osiągnięcia nowych umiejętności motorycznych w pierwszym roku życia dziecka jak np. unoszenie główki, przewracanie się na boki, osiągnięcie czworaków przez fizjoterapię miofunkcyjną, fizjoterapię dzieci po urazach oraz fizjoterapię wad postawy.

FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA

CO TO JEST I NA CZYM POLEGA FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA?

Fizjoterapia stomatologiczna ma na celu zniwelowanie napięć panujących w obrębie narządu żucia i przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów skroniowo – żuchwowych.
Wbrew ogólnemu wyobrażeniu fizjoterapia stomatologiczna nie polega wyłącznie na pracy w obrębie jamy ustnej i twarzy. Napięcie w obrębie aparatu stomatognatycznego może być wynikiem nieprawidłowości panujących w ciele np. napięcie dna miednicy wywołane przez istniejące choroby, blizny, rany, problemy trawienne odzwierciedla się w napięciem w obrębie jamy ustnej i/lub zaciskaniem zębów. Kolejnym przykładem może być uraz stawu skokowego przebyty nawet w dalekiej przeszłości, który sprawił, że ciało dostosowało się do panujących warunków zmieniając swoje ustawienie w przestrzeni i doprowadzając do zbaczania żuchwy.
Fizjoterapeuta stomatologiczny w REHA CARE zawsze patrzy na ciało jak na całość, szukając przyczyny dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent i niweluje je.
Dolegliwości takie jak bruksizm (zgrzytanie zębami) i szczękościsk (zaciskanie zębów) często wywoływane są przez stres. Wówczas najlepszym dla pacjenta jest połączenie psychoterapii, fizjoterapii oraz leczenia protetycznego np. szyną relaksacyjną.
Psychoterapeuta w REHA CARE pomaga znaleźć czynniki stresogenne oraz wprowadzić model jak radzić sobie ze stresem, nawet tym podświadomym.
Połączenie psychoterapii, fizjoterapii stomatologicznej i współpraca z lekarzami wielu dziedzin stomatologii zapewnia naszym pacjentom powrót do zdrowia.

Fizjoterapia po zabiegach chirurgii szczękowej

Prawidłowy, niczym nie zakłócony proces gojenia jest szalenie istotny. Stymulacja układu krążenia fizjoterapią zapewnia prawidłowe odżywienie tkanek i odprowadzenie płynów dzięki czemu opuchlizna pooperacyjna szybciej znika, a naruszone chirurgią tkanki łatwiej się goją. Wprowadzanie fizjoterapii stomatologicznej ma również znaczenie dla stawów skroniowo – żuchwowych (ssż). Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych ma na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów czyli rozwierania ust i ruchów okrężnych wykorzystywanych podczas żucia.
Fizjoterapeuta pracuje również z bliznami pooperacyjnymi. Blizna może dawać uczucie ciągnięcia, a kiedy jest sztywna ograniczać ruchomość i przepływ płynów ustrojowych. Fizjoterapia blizny zapewnia niczym nie utrudnioną ruchomość, zabezpiecza przed trzaskami stawów skroniowo-żuchwowych, wystąpieniem szumów usznych oraz bólu głowy i twarzy.

FIZJOTERAPIA ORTOPEDYCZNA

Co to jest i na czym polega fizjoterapia ortopedyczna?

Fizjoterapia ortopedyczna to nic innego jak usprawnianie narządu ruchu, przywrócenie prawidłowej ruchomości i sprawności w życiu codziennym, które zostały utracone w wyniku urazu, choroby lub operacji, ale też utrzymanie aktualnego stanu zdrowia i działanie prozdrowotne, czyli zapobieganie pojawianiu się w przyszłości patologii zdrowotnych.

Fizjoterapia ortopedyczna jest dziedziną o szerokim zakresie. W REHA CARE na pomoc fizjoterapeuty mogą liczyć wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci. Nasz zespół pracuje z pacjentami zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i nieustająco uczy się na licznych kursach i szkoleniach by jak najlepiej pomagać naszym pacjentom.

Prowadzimy fizjoterapię:

-po złamaniach

Ograniczenie ruchomości po zdjęciu gipsu lub ortezy jest bardzo często pojawiającym się problemem. Fizjoterapeuta stosuje techniki dzięki, którym już po pierwszej wizycie pacjent zauważa ogromną poprawę mobilności.

Jeśli trzeba wykonywana jest fizjoterapia blizny. Tak dzieje się w przypadku operacyjnego zespolenia złamania. Blizna tworzy się na wszystkich przerwanych operacyjnie tkankach, często staje się sztywna ograniczając ruchomość stawową i pracę tkankową.

-przed operacją

Przygotowanie organizmu na obciążenie jakim jest operacja to świetny pomysł. Fizjoterapeuta pracuje na tkankach tak by likwidować napięcia, poprawić ukrwienie i odżywienie tkankowe, wykonuje terapię trzewną i daje zalecenia dla pacjenta. Fizjoterapia przedoperacyjna stymuluje ciało do szybszego gojenia się po operacji, ogranicza ryzyko powstania zrostów i trudnego gojenia się rany.

-po operacji

Fizjoterapia pooperacyjna polega na stymulowaniu ciała odpowiednio dobranymi do potrzeb pacjenta technikami, mającymi za zadanie zlikwidowanie zrostów, uzyskanie prawidłowej ruchomości stawowej, zniesienie bólu, przywrócenie czucia (uczucie drętwienia, obcej skóry) w miejscach cięcia. Co najważniejsze fizjoterapia zawsze ma spełnić oczekiwania pacjenta. Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące funkcjonowania w codzienności. Potrzeby te wynikają z wieku, zawodu, aktywności fizycznych itp. Dlatego tak ważne jest dla nas indywidualne podejście do każdego pacjenta i poprowadzenie procesu fizjoterapii tak, by pacjent mógł cieszyć się życiem.

Najczęściej zgłaszają się do nas pacjenci po operacjach:
– rekonstrukcja ACL i PCL
– szycie łąkotki
– protezoplastyka stawów
– po długim unieruchomieniu np. po złamaniu
-wszczepienie implantów dysków (sztuczny dysk)
– szycie więzadeł i mięśni
-zespolenie chirurgiczne złamania
-kręgosłupa
i wielu innych.

-fizjoterapia urazów sportowych
„Podniosłem sztangę i coś mnie zakłuło, od tamtej pory boli”
„Kiedy biegnę boli mnie kolano i stopa”
„Jadąc na rowerze czuję dyskomfort w lędźwiach”
„chyba sobie coś zerwałem”
Często to słyszymy! Nasz zespół pracuje z zawodowymi sportowcami i osobami amatorsko uprawiającymi sport.
Podczas fizjoterapii wykonywana jest diagnostyka opierająca się o testy i palpację, kolejno wdrażana jest terapia oparta o indywidualnie dobrane techniki. Fizjoterapeuta kilkakrotnie podczas wizyty sprawdza, czy dolegliwości ustępują. Każdy pacjent dostaje zalecenia do domu (co robić, a czego unikać), fizjoterapeuta wyjaśnia na czym polega problem, z którym pacjent się zgłosił, jak będzie funkcjonował w kolejnych dniach po terapii, czego się spodziewać, kiedy wrócić do aktywności sportowej. Fizjoterapeuta odpowie na każde pytanie.
Dzięki holistycznej fizjoterapii pacjenci REHA CARE szybko wracają do sportu.

-fizjoterapia stawów
Uczucie sztywności i zablokowania stawu, ograniczenie ruchomości, ból stawu w ruchu lub po odpoczynku np. ból po nocy, sztywność po operacji lub po unieruchomieniu ortezą lub gipsem, zapalenie stawu to problemy kwalifikujące się do leczenia fizjoterapeutycznego.
Fizjoterapeuci REHA CARE zawsze szukają przyczyny dolegliwości, które zgłasza pacjent.
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza dogłębny wywiad, pyta o przebyte urazy, zabiegi, dietę i styl życia, o czas trwania dolegliwości i co je zapoczątkowało. Kolejno przechodzi do badania klinicznego opierającego się o liczne testy i palpację. Badanie palpacyjne przeprowadzane przez fizjoterapeutę to najbardziej miarodajna forma oceny stanu tkanek, układu krążenia i limfatycznego. Fizjoterapeuta czyta ciało jak otwartą księgę, ocenia ciepłotę tkankową, mobilność powięzi, grę stawową, sprawdza koloryt skóry i występujące na skórze zmiany, czuje napięcia i zastoje.
Na podstawie badania i wywiadu fizjoterapeuta dostosowuje terapię indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Fizjoterapia oparta jest o zniwelowanie czynników uniemożliwiających organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.
Fizjoterapeuci w REHA CARE dysponują aktualną wiedzą medyczną i znają szereg technik fizjoterapeutycznych, które z powodzeniem stosują u swoich pacjentów. Dolegliwości stawowe zazwyczaj same nie mijają. Im wcześniej wdrożona będzie fizjoterapia tym lepsze i szybsze efekty będzie można uzyskać.

-fizjoterapia kręgosłupa

W obecnych czasach ból kręgosłupa to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych społeczeństwa. Pacjenci często pytają jaka jest przyczyna bólu pleców? Co zrobić by kręgosłup mnie nie bolał?
Odpowiedz nie jest prosta. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia, dbające o zrównoważoną dietę i regularną aktywność fizyczną jednak doświadczają bólu kręgosłupa. Z drugiej strony każdy z nas zna osobę, która całymi dniami siedzi (praca przy komputerze, dojazd do pracy autem, po pracy odpoczynek na kanapie), nie dba o dietę i wagę, a mimo to nigdy nie skarżyła się na ból pleców.
Każdy człowiek ma inny organizm, je co innego, mieszka w innym miejscu, ma inne problemy, ma czas wolny lub nie, potrafi odpoczywać lub nie, jest zestresowany lub nie, choruje przewlekle lub nie, zażywa leki lub nie, korzysta z używek lub nie, ma inne obowiązki, inny czas pracy i tak dalej…
Dlatego znalezienie ogólnej przyczyny bólu kręgosłupa dla całego społeczeństwa jest obecnie niemożliwe. Ale znalezienie przyczyny bólu podchodząc indywidualnie do każdego człowieka już tak.
Medycyna zna mechanizmy powstawania wielu chorób kręgosłupa i krążka międzykręgowego, a zalezieniem tej przyczyny zajmuje się fizjoterapeuta.
Badając holistycznie pacjenta, czyli oceniając ciało ludzkie jako całość fizjoterapeuta znajduje patologie występujące różnych strukturach ciała. Patologie te mogą niekorzystnie wpływać na mechanizmy zachodzące w organiźmie i wywoływać dolegliwości bólowe i choroby kręgosłupa.
Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta zgłaszającego się na fizjoterapię.
Jakie są najczęstsze choroby kręgosłupa?
Dyskopatia – to choroba krążka międzykręgowego (dysku). Dyskopatia polega na dehydratacji (odwodnieniu) krążka międzykręgowego.
Jakie są objawy dyskopatii?
Na początku pojawia się pobolewanie pleców, które samo przechodzi, ale z czasem ból może stawać się coraz większy i coraz dłużej się utrzymywać. Taki stan zmusza do sięgnięcia po leki przeciwbólowe. Ból jest sygnałem wysyłanym przez ciało, że dzieje się coś niepokojącego. Jest to sygnał, że nie ma na co czekać, należy jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty bo dolegliwości bólowe zazwyczaj same nie mijają.
Jaka jest przyczyna dyskopatii?
Krążek międzykręgowy odżywiany jest przez dyfuzję (przesącz) płynów z trzonów kręgowych. Jeśli dyfuzja jest utrudniona przez patologiczne czynniki panujące w ciele, wówczas dysk staje się odwodniony, traci swoją elastyczność i sprężystość przez co staje się podatny na przeciążenia. Właśnie wtedy pojawia się ból np. po długiej jeździe samochodem, po bieganiu, po kilku godzinach pracy w pozycji siedzącej.
Co to jest dyskopatia?
Dysk zbudowany jest z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. By dobrze zrozumieć mechanizm powstawania dyskopatii budowę krążka międzykręgowego można porównać do jajka na miękko. „Białko” – pierścień włóknisty – jest sztywne ale plastyczne, w jego wnętrzu jest „żółtko” – jądro miażdżyste- galaretowata struktura.
Wiemy już, że przyczyną dyskopatii jest odwodnienie, ale co tak właściwie dzieje się z krążkiem międzykręgowym?
Odwodniony krążek międzykręgowy wchodzi w kolejne etapy chorobowe. Pierwszy etap to protruzja drugi ekstruzja, a trzeci sekwestracja.
protruzja – na tym etapie pierścień włóknisty przez odwodnienie zaczyna pękać
ekstruzja – jądro miażdżyste przemieszcza przez pęknięcia pierścienia włóknistego, ale nie wydostaje się poza granice krążka międzykręgowego
sekwestracja- jądro miażdżyste wypada poza granice krążka miedzykręgowego
Na czym polega fizjoterapia dyskopatii?
Na wizycie wykonywane są testy kliniczne i badanie palpacyjne, które pokazują gdzie w ciele panują napięcia, zastoje płynów i patologie wywołujące dolegliwości. Fizjoterapeuta stosuje szereg rożnych technik, które mają zlikwidować ból oraz przywrócić prawidłowy transport płynów do krążków międzykręgowych.
Im szybciej pacjent zgłosi się na fizjoterapię tym lepiej. Dyskopatię da się zatrzymać, a ciało stymulowane w odpowiedni sposób chętnie się goi. A co najważniejsze nie boli!

Rwa kulszowa (potoczna nazwa korzonki lub zapalenie korzonków ) –
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to zespół objawów wywołanych drażnieniem przez stan zapalny lub uciskiem korzeni nerwu kulszowego.
Zapalenie nerwu kulszowego lub okolicy nerwu kulszowego, wywołujące ból promieniujący od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, przez pośladek, tylną powierzchnię uda, podudzie do stopy. Ból może pojawić się nagle np. po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, niefortunnie wykonanym ruchu, po przeciążeniu lub urazie. Ostra rwa kulszowa zazwyczaj jest poprzedzona bólem pleców w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej. Przyczyną dolegliwości bólowych jest zazwyczaj zaburzona cyrkulacja płynowa. Płyn „stojąc w miejscu” zmienia swoje Ph na kwaśne i nieustannie drażni nerw kulszowy. Dlatego dolegliwości bólowe praktycznie się nie zmieniają.
Jakie są objawy rwy kulszowej?
-Ciągły ból umiejscowiony w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, który promieniuje do pośladka lub niżej do tylnej strony uda, do podudzia oraz do stopy
-Ból pojawia się w jednej lub obu nogach
-brak pozycji w której nie boli
-ból wybudza w nocy
-podczas schodzenia ze schodów w dół noga może tracić wład
-ból jest tak silny, że ciężko wytrzymać bez leków przeciwbólowych

Jaka jest przyczyna rwy kulszowej?
Atak rwy kulszowej zazwyczaj poprzedzony jest wcześniejszym bólem lub sztywnością w dole pleców, który jest lekceważony bo często sam mija. Te dolegliwości są sygnałem wysyłanym z ciała, że dzieje się coś niepokojącego.
Za główną przyczynę rwy kulszowej uznaje się zmiany chorobowe toczące się w krążku międzykręgowym. Zmiany te mogą trwać już od dłuższego czasu, a atak rwy kulszowej jest efektem tego procesu.
Gdzie leczyć rwę kulszową?
Fizjoterapeuta i osteopata to specjaliści, do których pacjent powinien się zgłosić.
Tylko fizjoterapeuci i osteopaci szukają przyczyny dolegliwości bólowych wnikliwie oceniając cale ciało pacjenta, łącząc wszystkie procesy chorobowe, urazy z przeszłości, napięcia panujące w ciele, zaburzenia odżywienia tkankowego, utrudniony przepływ płynów ustrojowych, oceniają pracę narządów wewnętrznych, badają cały kręgosłup, zapoznają się z badaniami obrazowymi (RTG, rezonans magnetyczny), pytają o dietę i ruch oraz o dolegliwości pojawiające cię w przeszłości.
Na podstawie tak dokładnego badania znajduje się przyczynę czyli patologię, która wywołuje dolegliwości.
W razie konieczności fizjoterapeuta zaleca pacjentowi wykonanie badań obrazowych lub kieruje do ortopedy.

Jak leczyć rwę kulszową?
Leczenie rwy kulszowej należy rozpocząć jak najszybciej!
Im wcześniej pacjent zgłosi się na fizjoterapię tym szybsze będą efekty. Zazwyczaj na pierwszej wizycie fizjoterapeuta likwiduje do 80% dolegliwości bólowych.
Fizjoterapia w leczeniu rwy kulszowej opiera się o likwidację patologicznych czynników panujących w ciele pacjenta oraz stymulację regeneracji organizmu. Fizjoterapia jest procesem, który ma na celu nie tylko zlikwidowanie obecnych dolegliwości bólowych, ale też ma zadziałać prozdrowotnie czyli ograniczyć ryzyko pojawienia się bólu w przyszłości.

Rwa ramienna
Co to jest rwa ramienna?
Rwa ramienna określana jest też jako rwa barkowa i radikulopatia szyjna. Jest to zespół bólowy wynikający z drażnienia nerwów splotu ramiennego. Ból umiejscowiony jest na karku i ramieniu, często promieniuje do ręki i palców oraz na górną część klatki piersiowej i pod łopatkę. Rwie ramiennej mogą towarzyszyć parestezje w obrębie palców czyli mrowienie, pieczenie lub uczucie drętwości.

Jakie są objawy rwy ramiennej?
-ciągły ból w okolicy kręgosłupa szyjnego i ramienia promieniujący do przedramienia i palców
-ból może pojawiać się w okolicy łopatki i/lub w górnej części klatki piersiowej
-ból zazwyczaj jest jednostronny (promieniuje do prawej lub lewej ręki)
-ból wybudza w nocy
– ból nasila się podczas ruchu głową
-mogą wystąpić parestezje, zaburzenia czucia i niedowład
– ból nasila się podczas kichania, kaszlu i gwałtownych ruchów (może być rwący)
-ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego wynikające z bólu i napięcia mięśniowego

Jaka jest przyczyna rwy ramiennej?
Główną przyczyną rwy ramiennej są zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego i stan zapalny w okolicy splotu ramiennego.

Gdzie leczyć rwę ramienną?
Pacjenci mający objawy rwy ramiennej powinni jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty. W REHA CARE fizjoterapeuci zawsze badają pacjenta holistycznie. Dzięki dokładnemu badaniu i zebraniu wywiadu znajduje przyczynę dolegliwości bólowych pacjenta.
Fizjoterapeuta ocenia napięcia panujące w ciele, zaburzenia odżywienia tkankowego, utrudniony przepływ płynów ustrojowych, bada cały kręgosłup, zapoznają się z badaniami obrazowymi (RTG, rezonans magnetyczny), pytają o dietę i ruch oraz o dolegliwości pojawiające cię w przeszłości.
Na podstawie tak dokładnego badania znajduje się przyczynę czyli patologię, która wywołuje dolegliwości.
W razie konieczności fizjoterapeuta zaleca pacjentowi wykonanie badań obrazowych lub kieruje do ortopedy.

Jak leczyć rwę ramienną?
Leczenie rwy ramiennej należy rozpocząć jak najszybciej, bo im wcześniej pacjent zgłosi się na fizjoterapię tym szybsze będą efekty.
Fizjoterapia rwy ramiennej polega na likwidacji patologicznych czynników panujących w ciele pacjenta, które utrudniają proces regeneracji.
Fizjoterapeuta dostosowuje techniki pracy indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Pracuje technikami takimi jak terapia manualna, powięziowa, tkankowa, terapia bańkami chińskimi czy kinesiologytaping.
Fizjoterapia jest procesem, który ma na celu nie tylko zlikwidowanie obecnych dolegliwości bólowych, ale też ma zadziałać prozdrowotnie czyli ograniczyć ryzyko pojawienia się bólu w przyszłości.

Zespoły przeciążeniowe układu ruchu
Dolegliwości przeciążeniowe kręgosłupa, stawów i mięśni to jeden z najczęstszych problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci do REHA CARE.
Każdy z nas wielokrotnie w swoim życiu czuł ból kręgosłupa lub nóg po ciężkiej pracy fizycznej, bóle karku lub lędźwi po długiej podróży samochodem, sztywność karku i drętwienie rąk wywołane pracą przy komputerze. Jednorazowe epizody przeciążeniowe zazwyczaj same mijają i nie są powodem do zmartwień. Co innego jeśli tkanki obciążane są często jak np. w przypadku pracy przy komputerze. Nadmierna, powtarzająca się eksploatacja tkanek może doprowadzić do nawarstwiania się mikrourazów i napięć doprowadzając do degeneracji tkankowej.
Co to jest przeciążenie?
Przeciążenie jest wynikiem nadmiernego obciążania tkanek w życiu codziennym w odniesieniu do wytrzymałości tych tkanek.
Innymi słowy przeciążenie jest wynikiem ciągłego wracania do czynności lub ułożenia ciała, które wywołują dyskomfort, ból lub zmęczenie.
Wytrzymałość mięśni, więzadeł, stawów i kości jest u każdego człowieka inna, co wynika z diety, umiejętności odpoczynku, postawy ciała, prawidłowego wykonywania ruchu (podnoszenie ciężkich przedmiotów), jakości snu, przebytych urazów nawet w dzieciństwie i jakości ich wygojenia oraz od plastyki ciała.
Jak powstaje przeciążenie?
Najbardziej popularnym przeciążeniem jest praca siedząca. Zmęczenie ramion i karku czy ból między łopatkami to dolegliwości, które dotyczą niemal każdego pracownika biurowego i zawodowych kierowców.
Niestety jesteśmy pierwszym pokoleniem, które korzysta z komputera i smatphona. Ewolucja przygotowała nas do ruchu, nie jesteśmy gotowi na całodzienną pracę w pozycji siedzącej dlatego ciało wysyła sygnały w postaci sztywności, bólu i drętwienia palców.
Długotrwałe przebywanie w pozycji wymuszonej, w bezruchu sprawia, że tkanki takie jak mięśnie, ścięgna i więzadła pozostają w ciągłym napięciu by utrzymać ustawienie ciała. Doprowadza to do szybszego zmęczenia tkanek niż w ruchu.
Dodatkowo długotrwałe pochylanie głowy może doprowadzić do napięciowych bólów głowy.

Innym mechanizmem przeciążeniowym jest praca fizyczna ponad własne siły, jak w przypadku dźwigania ciężkich przedmiotów, lub normalna praca, ale trwająca dłużej niż zwykle (nadgodziny) lub z większą intensywnością.

Jak leczyć zmiany przeciążeniowe?
REHA CARE oferuje pomoc pacjentom borykającym się z przeciążeniem układu ruchu. Nasz zespół to fizjoterapeuci, osteopaci, masażyści i psycholodzy wykorzystujący w pracy najnowszą wiedzę medyczną, a leczenie zawsze dostosowywane jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Każda wizyta rozpoczyna się od wywiadu i badania, na których podstawie dobierane są metody pracy (terapia manualna, masaż, terapia powięziowa). Każdy potrzebujący tego pacjent dostaje instruktarz dotyczący higieny pracy lub prostych ćwiczeń, które mają za zadanie zniwelowanie i unikanie przeciążeń ciała .
Psycholog kieruje pacjenta jak radzić sobie ze stresem i natłokiem pracy.
Fizjoterapeuta i osteopata niweluje napięcia powstałe w wyniku przeciążenia , reguluje przepływ płynów ustrojowych, zwalcza ból kręgosłupa, mięśni, stawów i głowy oraz stymuluje ciało do regeneracji.

BÓL GŁOWY , MIGRENA – FIZJOTERAPIA

Niewiele osób wie jak ogromny wpływ może mieć fizjoterapia w leczeniu bólu głowy.
Fizjoterapeuci dzięki posiadanej wiedzy o zasadach funkcjonowania całego organizmu są w stanie znaleźć przyczynę dolegliwości bólowych, która może znajdować się w miejscu oddalonym od głowy i szyi. Najczęściej do fizjoterapeuty zgłaszają się pacjenci, którzy wykonali szereg badań (TK, EEG, badania krwi, Doppler),a wyniki były prawidłowe. Już po pierwszej fizjoterapii ból znika lub pojawia się o wiele łagodniejszy i zdecydowanie rzadziej.

Jakie są rodzaje i przyczyny bólu głowy?

Przyczyna bólu głowy może mieć różne podłoże dlatego bóle głowy klasyfikuje się jako pierwotne i wtóre oraz wywodzące się ze stawów skroniowo-żuchwowych (ssż)

Pierwotne bóle głowy;
-Napięciowe bóle głowy – ból pojawia się głównie na tle stresowym (80% wszystkich bólów głowy), jest wynikiem przeciążenia i powstania napięć, z którymi organizm sobie nie radzi. Pacjenci zgłaszają uczucie jakby na ramiona i głowę położony mieli ciężar, często przyjmują zgarbioną postawę i mają spłycony oddech. Ból i tkliwość dotyczy zazwyczaj również okolicy ramion i szyi.
-Klastrowe bóle głowy – jest to najcięższy typ bólu głowy charakteryzujący się bardzo ostrym bólem nie do zniesienia, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Ból klastrowy może obejmować obszar jednego oka albo jednej strony twarzy, zajęty bólem obszar może stać się obrzęknięty. Dodatkowo może pojawić się pocenie, zaczerwienienie i łzawienie.
-Migrenowe bóle głowy – migrena jest silnym, pulsującym bólem wychodzącym z wnętrza głowy i zazwyczaj umiejscawiającym się na jednej jej połowie. Ból może utrzymywać się kilka dni. Przed atakami migreny może pojawiać się aura w postaci rozbłysków, mroczków lub tęczy. Migrenie towarzyszy światłowstręt, dźwiękowstręt, mogą pojawić się zaburzenia widzenia, mdłości i wymioty. Migrena częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn co wynika ze zmian hormonalnych.
Wtórne bóle głowy
– na tle alergicznym /zatokowe
-hormonalne bóle głowy- miesiączkowe bóle głowy – ból głowy jest ściśle związany z cyklem miesiączkowym i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety
-powysiłkowe bóle głowy – swoje podłoże mają w chwilowych skokach ciśnienia w trakcie wysiłu fizycznego
-nadciśnieniowe bóle głowy – ból jest obustronny, pulsujący, może zaburzać pole widzenia. Wymaga konsultacji lekarskiej
-polekowe bóle głowy – jest efektem nadużycia leków lub efektem ubocznym leczenia farmakologicznego
Z jakim bólem głowy udać się do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta jest w stanie pomoc pacjentom cierpiącym na napięciowe bóle głowy , migreny i miesiączkowe bole głowy oraz w przypadku idiopatycznych bólów głowy (niewiadomego pochodzenia).
Czy muszę mieć wykonane badania na wizytę u fizjoterapeuty?
NIE
Jeśli fizjoterapeuta zaobserwuje niepokojące objawy to skieruje pacjenta na odpowiednie badania lub do lekarza.

Jak działa fizjoterapia na ból głowy?

Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie techniki pracy opierając się o najnowszą wiedzę medyczną, znajomość anatomii i zależności pomiędzy poszczególnymi partiami ciała.
Fizjoterapia bólu głowy opiera się głownie o zniwelowanie napięć panujących w okolicy nerwów i naczyń krwionośnych, kiedy jest taka potrzeba przywraca prawidłowy rytm przepon ciała. Stosuje terapię powięziową, terapię manualną, pracuje na szwach czaszkowych, reguluje ciśnienie parcjalne ciała, a dzięki zastosowaniu technik wyciszających układ nerwowy stymuluje ciało regeneracji w nowych warunkach jakie stworzyła w organiźmie fizjoterapia.
Skuteczność fizjoterapii wynika ze stworzenia odpowiednich warunków drenażu i odżywienia komórkowego.
Fizjoterapia jest zdrową alternatywą dla farmakologii

FIZJOTERAPIA BLIZNY

Blizna to nie tylko aspekt kosmetyczny, znacznie ważniejszy jest fakt, że blizna może powodować dolegliwości w miejscu w którym się znajduje i w odległych tkankach.

Co to jest blizna?

Blizna to tkanka łączna włóknista, która zastępuje tkankę uszkodzona przez uraz, poparzenie lub ingerencję chirurgiczną.
W przypadku ran głębokich jak po operacjach, cięciu cesarskim, artroskopii, laparoskopii blizna i zrost tkankowy nie dotyczy tylko powierzchni skóry, ale wszystkich przeciętych struktur (powięź, mięśnie, otrzewna, organy wewnętrzne itd.) w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu i tendencji do powstawania bliznowców blizny mogą dawać objawy w postaci uczucia ciągnięcia, drętwości, zaburzeń czucia, przeczulicy lub bólu.

Jakie dolegliwości może dawać blizna ?

W zależności od miejsca w którym blizna jest umiejscowiona objawy mogą być różne:
-blizna po operacji stawu – ograniczenie ruchomości i przepływu płynów ustrojowych
-blizna po cięciu cesarskim – sztywna, niemobilna blizna może zakłócić prawidłowy przepływ płynów w układzie krwionośnym i doprowadzić do powstania żylaków kończyn dolnych, sromu i odbytu, dodatkowo może wywołać ból okolicy lędźwiowo – krzyżowej, zwiększyć ciśnienie dna miednicy co często skutkuje powstaniem torbieli i wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
-blizna po operacji jamy brzusznej – blizna może ograniczać ruchomość oddechową narządów, zakłócać procesy trawienne, może być przyczyną zaparć i biegunek, może zaburzać postawę ciała niejako ciągnąc do pochylenia się w kierunku blizny, wywołuje napięcie będące przyczyną innych problemów zdrowotnych (np. ból biodra, kolana, ból w klatce piersiowej lub w okolicy żeber)
-blizna po zabiegach chirurgii szczękowej – może ograniczyć ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych, wywoływać napięcie doprowadzające do patologicznego ustawienia żuchwy w ruchu i spoczynku, wpływać destrukcyjnie na ssż doprowadzając do trzasków, zablokowania lub zwichnięcia. Dodatkowo napięcie w okolicy blizny utrudnia prawidłowe funkcjonowanie drobnych naczyń krwionośnych i nerwów zaburzając odżywienie tkankowe i dając objawy drętwych ust i dziąseł.

Kiedy rozpocząć fizjoterapię blizny?

Fizjoterapię blizny najlepiej rozpocząć kiedy odpadnie strup, jest to czas kiedy pierwszy etap gojenia rany mamy już za sobą i zaczyna się tworzyć blizna.
Terapię można rozpocząć wcześniej, ale nie będzie to terapia blizny, a stymulacja do gojenia rany i drenaż.

Jak wygląda fizjoterapia blizny?

Fizjoterapeuta stosuje metody mające na celu prawidłowe formowanie się blizny co zapewnia jej plastyczność i miękkość. Dzięki fizjoterapii pacjenci odzyskują pełen zakres ruchomości stawowej, zabezpieczają się przed ewentualnymi konsekwencjami zdrowotnymi jakie może wywołać blizna, uzyskują zadowalający efekt wizualny i zdecydowanie szybszą poprawę czucia.
Fizjoterapeuta w REHA CARE zawsze po operacjach w obrębie jamy brzusznej bada pracę narządów i jeśli jest taka potrzeba wykonuje terapię trzewną.