FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
FIZJOTERAPIA KOBIET W CIĄŻY
Ciąża to stan, w którym ciało przyszłej mamy ulega ogromnej ilości zmian dziejących się bardzo szybko. Samopoczucie i wygląd codziennie jest inny.
Organizm kobiety tworząc warunki do rozwoju płodu i przygotowując się do porodu zmienia środek ciężkości, miednica ulega przodopochyleniu, jama brzuszna powiększa się, wraz z nią rozciągają się mięśnie brzucha, a organy wewnętrzne przemieszają się. Zmiany hormonalne wpływają nie tylko na emocje, ale również sprawiają, że stawy stają się bardziej plastyczne. Stopy ulegają zmianie zwiększając płaszczyznę podporu, to dlatego część kobiet obserwuje zmianę rozmiaru buta.
Pacjentki zgłaszające się do fizjoterapeuty uroginekologicznego najczęściej skarżą się na ciągniecie w pachwinach, bóle stawów krzyżowo-biodrowych, bóle kręgosłupa i puchnięcie kończyn. Przyszłe mamy chcą świadomie przygotować się do porodu siłami natury i do cięcia cesarskiego.
Czy w ciąży można chodzić do fizjoterapeuty?
TAK
Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala łagodzić dolegliwości powstałe wskutek zmian zachodzących w czasie 9 miesięcy ciąży.
Choć zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy są czymś normalnym, to jednak dolegliwości z którymi się boryka można likwidować. Poprawia to komfort życia codziennego i snu.
Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne w ciąży można wykonywać?
Fizjoterapeuta w REHA CARE pracuje z pacjentką w oparciu o nowatorską wiedzę medyczną, bezpieczną dla przyszłej mamy i płodu.
W zależności od zgłaszanych dolegliwości i celu wizyty fizjoterapeuta dostosowuje techniki pracy do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentki. Zawsze tłumaczy co robi, dlaczego i jakie będą rezultaty. Po to by przyszła mama czuła się zaopiekowana i bezpieczna.
Fizjoterapia w ciąży zmniejsza ryzyko przeciążeń, dyskomfortu i bólu kręgosłupa, pośladków, pachwin, w obrębie miednicy i stawów (np. ból bioder w ciąży, ból krzyża i pośladów w ciąży) oraz niweluje ryzyko utrwalenia się dolegliwości do okresu po porodzie.
Im wcześniej kobieta w ciąży zdecyduje się na fizjoterapię tym szybsze będą efekty i mniejsze ryzyko pogłębienia się dolegliwości w przyszłości.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny i osteopata w REHA CARE dostosowuje metody pracy zawsze indywidualnie posiłkując się technikami takimi jak:
– terapia powięziowa
– terapia manualna
– mobilizacja stawów
– terapia tkankowa
– relaksacja napięć mięśniowo – więzadłowych
– kinesiologytaping
– ćwiczenia oddechowe
-ćwiczenia dna miednicy
Jakie są wskazania do fizjoterapii w ciąży?
Fizjoterapia lub osteopatia są wskazane w następujących przypadkach:
– nadmierna czynność skurczowa macicy (hipertoniczność macicy w ciąży)
-obrzęki kończyn
-ból w podbrzuszu
-żylaki kończyn dolnych, odbytu i sromu
-ból pleców
-ból kości krzyżowej i ogonowej
-zagrożenie przedwczesnego porodu
– przygotowanie do porodu miednicy
-zgaga
-rozejście mięśnia prostego brzucha
-rozejście spojenia łonowego w ciąży lub w trakcie porodu
Gdzie udać się na fizjoterapię w ciąży?
Fizjoterapeuci w REHA CARE pracują wyłącznie technikami bezpiecznymi dla mamy i dziecka. Dbając o komfort przyszłej mamy i dziecka.
Nasz zespół to fizjoterapeuci i osteopaci z wieloletnim doświadczeniem.
Na naszą pomoc może liczyć każdy. Pracujemy z noworodkami już od 1 dnia życia dziecka, kobietami w ciąży, po porodzie, jak i z każdym problemem zdrowotnym u osób dorosłych. Dzięki temu zapewniamy kompleksową i holistyczną opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie.
PO PORODZIE
Fizjoterapia po porodzie ma ogromy wpływ na powrót do codzienności i profilaktyki problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić u kobiety.
Okres ciąży to mnóstwo zmian zachodzących w ciele kobiety takich jak przesunięcie środka ciężkości ciała, rozluźnienie więzadłowo – stawowe, wzmożone napięcie mięśniowe, zmiany hormonalne czy zmiany zachodzące w miednicy i stopach. Poród siłami natury i przez cesarskie cięcie również wpływa na organizm kobiety.
Zaleca się by każda mama bez względu na rodzaj porodu zgłosiła się na kontolę poporodową do fizjoterapeuty uroginekolocznego tuz po połogu.
Kiedy zgłosić się na pierwszą fizjoterapię po porodzie?
Najlepszy czas na kontrolę poporodową przypada na 4-6 tygodni po porodzie. Jest to okres w którym tkanki są zagojone i podatne na terapię.
Dlaczego warto zgłosić się na fizjoterapię po porodzie?
Fizjoterapia poporodowa ma na celu stymulację procesów regeneracji organizmu i zdiagnozowanie występujących problemów zdrowotnych kobiety, które są efektem ciąży i porodu.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości i wprowadzenie fizjoterapii daje możliwość stworzenia w ciele warunków, które umożliwiają zachodzenie procesów regeneracji poporodowej we właściwy sposób. Niweluje to wystąpienie patologii, które nie leczone mogą się utrwalać, a w przyszłości utrudniać życie codzienne.
Jakie są najczęstsze dolegliwości po porodzie?
Większość kobiet po ciąży i porodzie obserwuje u siebie pogorszenie ogólnego samopoczucia, spadek wydolności fizycznej, uczucie napięcia i sztywności w ciele.
Najczęstszymi problemami zdrowotnymi po ciąży są:
-rozejście mięśnia prostego brzucha
-nietrzymanie moczu, stolca i gazów
-rozejście spojenia łonowego
-blizna po cięciu cesarskim i cięciu lub pęknięciu krocza (zrosty, ciągnięcie, zaburzenia czucia, ból)
-ból ramion, karku i kręgosłupa
-bolesne stosunki
-przepuklina brzuszna lub pępkowa
Problemów poporodowych jest znacznie więcej dlatego warto zgłosić się na kontrolę do fizjoterapeuty. Kontrola poporodowa pozwala szybko zdiagnozować nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednią fizjoterapię jak i profilaktykę.
Na czym polega wizyta u fizjoterapeuty po porodzie?
Kontrola poporodowa u fizjoterapeuty składa się z wywiadu, badania i jeśli jest taka potrzeba już na pierwszej wizycie wykonywana jest fizjoterapia.
Fizjoterapeuta pyta między innymi o przebieg ciąży, rodzaj porodu, komplikacje w ciąży i w trakcie porodu, o to czy pacjentka miała nacięcie lub pęknięcie krocza, wskazania do cięcia cesarskiego, komfort podczas stosunków seksualnych, ogólne samopoczucie oraz czy pacjentka odczuwa ból lub dyskomfort w ciele.
Podczas badania fizjoterapeuta ocenia trzewia, bliznę, napięcia panujące w ciele, pracę stawów krzyżowo biodrowych i spojenia łonowego, sprawdza czy doszło do rozejścia mięśnia protego brzucha i czy występuje ryzyko pojawiania się przepukliny. Badane są też stopy, kręgosłup praca żeber i przepon.
Czas kiedy na świecie pojawia się noworodek jest dla mamy dużym wyzwaniem. Dlatego by ten czas ułatwić w REHA CARE odpowiemy na każde pytanie, poradzimy jak układać dziecko podczas karmienia by uniknąć przeciążenia pleców i rąk oraz zapewnić pełen komfort maluszkowi. Podpowiemy jak przewijać i kąpać dziecko nie obciążając kręgosłupa.
Zapraszamy również do fizjoterapeuty dziecięcego.
ENDOMETRIOZA
Fizjoterapia to nierozłączna cześć kompleksowego leczenia endometriozy. Fizjoterapia stosowana jest w przygotowaniu pacjentki do operacji, po operacji dla uzyskania pełnej sprawności oraz kiedy operacja nie jest planowana.
Fizjoterapia ma za zadanie utrzymanie lub przywrócenie prawidłowej ruchomości tkanek miękkich, narządów wewnętrznych oraz ruchomości poszczególnych struktur anatomicznych względem sienie. Fizjoterapeuta stosując szereg technik zapobiega powstawaniu zrostów oraz stymuluje układ pokarmowy (problemy jelitowe) i dno miednicy do fizjologicznej pracy.
Jakie są objawy endometriozy?
Objawy endometriozy są przez każdą pacjentkę odczuwalne inaczej. U części kobiet objawy są tak silne, że wpływają na jakość życia codziennego, a niekiedy pacjentki dowiadują się o chorobie przypadkowo podczas rutynowych badań.
Objawy endometriozy to:
-ból podbrzusza, który może nasilać się w trakcie miesiączki
-bóle menstruacyjne
-obfite miesiączki
-ból podczas stosunku
-ból podczas wypróżniania
-zmęczenie
-ogólne złe samopoczucie
-wzdęty brzuch
-problemy z płodnością
-ból brzucha i wzdęcia po zjedzeniu niektórych produktów
-ból pleców i krzyża, który nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych
Jaki jest wpływ fizjoterapii na endometriozę?
U kobiet chorych na endometriozę obserwuje się nawracające stany zapalne, które uszkadzają zajęte tkanki. Tkanki te gojąc się tworzą blizny, niestety w procesie gojenia powstają zrosty, które dają objawy adekwatne do swojego umiejscowienia w organiźmie (wzdęcia, zaparcia, ból brzucha i podbrzusza, problemy trawienne).
Fizjoterapia ma za zadanie usprawnienie ruchomości organów wewnętrznych względem siebie, rozluźnienie napięć powstałych w miejscach tzw. nacieków, stymulację do prawidłowego gojenia i zapobieganie tworzeniom się zrostów.
Fizjoterapia obejmuje nie tylko jamę brzuszną, ale zgodnie z holistycznym podejściem całe ciało pacjentki i wszystkie zgłaszane dolegliwości.
Jak wygląda fizjoterapia w endometriozie?
Fizjoterapeuta zaczyna wizytę od wywiadu i zapoznania się z wynikami badań oraz historią leczenia.
Pyta o dolegliwości, objawy, czas trwania choroby, przebyte operacje, dolegliwości związane z miesiączkowaniem oraz o płodność.
Podczas badania fizjoterapeuta znajduje miejsca w ciele o patologicznym napięciu, zrosty, blizny, sztywność ograniczoną mobilność organów i tkanek.
Na podstawie wywiadu i badania fizjoterapeuta dobiera odpowiednie dla pacjentki techniki pracy z nieprawidłowościami. Zazwyczaj są to techniki manualne takie jak terapia wisceralna, mobilizacja blizny, manipulacje i mobilizacje stawowe czy terapia powięziowa.
Kompleksowe leczenie endometriozy, czyli połączenie leczenia klasycznego z fizjoterapią uroginekologiczną sprawia, że przebieg choroby jest łagodniejszy, a pacjentki mogą cieszyć się aktywnym życiem codziennym.
Analiza badań obrazowych i zlecanie ich w razie potrzeby
Nasi fizjoterapeuci dysponują szeroką wiedzą z zakresu diagnostyki posiłkując się testami klinicznymi, badaniem palpacyjnym i wywiadem z pacjentem. Zdarza się jednak, że wykonanie badań obrazowych jest konieczne dla pełnego rozpoznania przyczyny dolegliwości występujących u pacjenta. Dlatego warto zabrać na wizytę posiadane badania, nie tylko opis, ale również obrazy diagnostyczne.
Jeśli wystąpi taka potrzeba fizjoterapeuta poprosi o wykonanie konkretnego badania.